دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال Digital Dentistry بکارگیری فناوری های دیجیتال جهت درمان های مختلف دندانپزشکی است. در دندانپزشکی دیجیتال با بهره گیری از تجهیزات مناسب دقت، سرعت و کیفیت بالاتر برای درمان دندانپزشکی به دست می آید. بکارگیری کامپیوتر و خدمات دیجیتال در دندانپزشکی برای امور مختلف اعم از ساخت روکش های دندانی، تصویر بداری دیجیتال و ایمپلنت دیجیتال… مورد استفاده قرار می گیرد.

از بارزترین کاربردهای دندانپزشکی دیجیتال، کاربرد آن در زمینه فناوری کدکم (CAD/CAM)و ساخت روکش های دندانی است. این فناوری ویژه قابلیت ساخت انواع روکش های دندانی، لمینت ها و … به شکل دلخواه فراهم کرده است. با فناوری های دیجیتال می توان تصاویر سه بعدی از مجموعه فک و داخل دهان بیمار فراهم کرده و اقدام به درمان متناسب برای آن ها کرد.

با استفاده از روش دیجیتال هزینه و زمان را می توان در درمان های دندانپزشکی بهینه کرد. دقت بسیار بالای این روش ها از مزایای استفاده از فناوری های دیجیتال است. روش های مورد استفاده به مرور زمان به روزتر، دقیق تر و پیشرفته تر می گردد. با این وجود تمامی دندانپزشکان قادر به استفاده از فناوری های دیجیتال نیستند و یا تمایلی برای اختصاص دادن زمان برای یادگیری ندارند.

کلینیک دندانپزشکی دکتر ادیب از فناوری های دیجیتال و روز برای انواع درمان های دندانپزشکی بهره می برد و این مرکز از مدرن ترین مراکز دندانپزشکی دیجیتال تهران محسوب می شود.

​دندانپزشکی دیجیتال و کاربردهای آن چیست؟

کاربرد دندانپزشکی دیجیتال چیست؟اگر بخواهیم کاربرد های فناوری های دیجیتال را در درمان های دندانپزشکی نام ببریم، می توان به تعداد زیادی از کمک هایی که فناوری های دیجیتال به درمان های دندانپزشکی کرده اند، اشاره نمود. با دندانپزشکی دیجیتال، درمان سریع تر، آسان تر و به شکل صحیح تر انجام می شود. فک و سیستم دندانی افراد از حساسیت بالایی برخوردار بوده که بکارگیری دقت جهت درمان های مربوطه از اهمیت بالایی برخوردار است. با فناوری های دیجیتال این امر محقق می شود. برخی از موارد کاربردی دندانپزشکی دیجیتال را در ادامه متن آورده ایم:​​​​​​​

فناوری کد کم CAD/CAM

کد کم حاصل استفاده از فناوری های دیجیتال در ساخت ریستوریشن های دندانی است. با فناوری کد کم می توان به حالت سه بعدی ریستوریشن دندانی اعم از روکش دندان، لمینت دندان، ونیر، بریج و … را در اسرع وقت و به زیبایی هر چه بیشتر برای بیمار فراهم کرد و دندانسازی دیجیتال را انجام داد. کد CAD مخفف Computer Aided Design و CAM مخفف Computer Aided Manufacturing به معنای طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر است. با استفاده ازکد کم تحولی بزرگ و مثبت در زمینه دندانپزشکی دیجیتال فراهم شده است.

استفاده از کد کم برای درمان هایی نظیر کاشت ایمپلنت فوری بسیار مناسب است، زیرا روکش دندانی را می توان در سریعترین زمان ممکن تهیه کرد. استفاده از این فناوری در تصویربرداری داخل دهانی و بررسی وضعیت دندان ها اعم از ساییدگی، وضعیت مفصل گیجگاهی فکی و … را می توان با فناوری کد کم انجام داد.​​​​​​​

​ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال چیست؟ ! کاشت ایمپلنت دندان یکی از مهم ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی است. استفاده از دندانپزشکی دیجیتال برای کاشتی موفق و دقیق می تواند بسیار سودمند باشد. به عنوان مثال با استفاده از surgical guide می توان محل دقیق کاشت ایمپلنت را مشخص کرد. با استفاده از روش دیجیتال می توان زمان را به حداقل ممکن جهت درمان رساند.

جهت درمان های دیجیتال بایستی به متخصص ایمپلنت که با فناوری های دیجیتال آشنا بوده و قادر به استفاده از این روش ها می باشد مراجعه نمود. کلینیک دنداپزشکی دکتر ادیب خدمات کاشت ایمپلنت دیجیتال در شهر تهران را ارایه می دهند.​​​​​​​

تصویر برداری و رادیوگرافی های دیجیتال

با استفاده از تصویربرداری های دیجتال و دندانپزشکی دیجیتال می توان نقص دندانی را به خوبی تشخیص داد و درمان متناسب با آن را انتخاب کرد. تصاویر بایستی مشخص کننده دقیق عیب و نقص دندانی باشد. استفاده از تصویربرداری های داخل دهانی و خارج دهانی از اولین گام ها جهت درمانی موفق برای دندانپزشک است.

تجهیزات به روز تر در این زمینه می تواند به دندانپزشک کمک بیشتری در جهت تشخیص و درمان نقص دندانی شود. اتفاده از سی تی اسکن دندانی یکی از مرسوم ترین کاربردهای فناوری دندانپزشکی دیجیتال محسوب می شود. این امر باعث سهولت دندانپزشک در تشخیص عیب و نقص دندانی است.​​​​​​​

طراحی لبخند دیجیتال

بسیاری از افراد به دنبال زیبایی لبخند و درمان های مربوط به آن هستند. برخی دوست دارند قبل از درمان از نتایج درمانی اطلاع پیداکنند. برای این دسته از افراد می توان با استفاده از فناوری های دیجیتال و بکارگیری نرم افزارهای خاص مربوطه دندانپزشکی دیجیتال اقدام به ارائه نتایج قبل از درمان نهایی کرد. در واقع بیمار می تواند با نرم افزارهای مربوطه نتیجه درمانی را خود ببیند.

از این رو می تواند نظرات خود را در اختیار دندانپزشک گذاشته و از او بخواهد مدل و نحوه درمان دلخواه شما را انجام دهد. نرم افزارهای مربوط در این زمینه هم روز به روز در حال گسترش بوده و سهولت نشان دادن نتایج را به بیماران باعث شده اند.​​​​​​​

کلینیک دکتر ادیب با کادری مجرب یکی از معدود کلینیک ها در زمینه ایمپلنت و دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی در تهران محسوب می شود. این مرکز انواع درمان های دندانپزشکی را با کمک فناوری های دیجیتال انجام می دهد و از بروز ترین فناوری ها در این زمینه نظیر لیزر دندان، کد کم و انواع نرم افزارها و …. جهت درمان های دندانپزشکی بهره می برد. با مراجعه به کلینیک دکتر ادیب می توانید به بهترین نحو ممکن هم درمان شوید و هم زیبایی دندان ها را برای خود فراهم آورید .

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *