ارتودنسی ثابت (فلزی)

ارتودنسی ثابت (فلزی)

​​​​​​​بریس های فلزی رایج ترین نوع در بین تمامی انواع بریس ها هستند که مدل های امروزی آنها خیلی راحت تر از همه مدل های قدیمی تر شده اند. بریس های فلزی که از جنس استیل ضد زنگ مرغوب ساخته شده اند، همراه با براکت ها و سیم های فلزی که به آن ها متصل می شوند دندان های شما را صاف و مرتب می کنند. شما با استفاده از بریس های فلزی این امکان را خواهید داشت که از کش های رنگی (لاستیکی) به انتخاب خودتان برای آنها استفاده کنید تا طرح لبخند شما زیباتر و خاص تر باشد.​​​​​​​

مزایا ارتودنسی فلزی در چیست؟

اگر دوست دارید که یک طرح لبخند بی عیب و نقص داشته باشید و هزینه آن نیز برایتان اهمیت دارد، بریس های فلزی گزینه ای مناسب برای شما خواهد بود. به علت نتایج سریعی که از درمان ارتودنسی با بریس های فلزی به دست می آید، متخصصین ارتودنسی برای اغلب مراجعین خود از همین نوع بریس استفاده می کنند.

ارتودنسی فلزی از طریق فشار ملایم و پیوسته ای که به دور دندان ها وارد می کنند، آن ها را به طرف جای سالم و درست خود حرکت می دهند. این شیوه مرتب کردن دندان ها معمولاً کارآیی بیشتری نسبت به الاینرهای شفاف دارد. علاوه بر آن، بریس های فلزی به عنوان ارزان ترین گزینه در بین تمامی انواع بریس ها شناخته می شوند.

از این روش ارتودنسی شناخته شده و بسیار کارآمد، می توان برای اصلاح انواع مختلف مشکلات دندان ها از جمله در موارد زیر استفاده کرد:​​​​​​​

1. دندان های کج

2. همردیف نبودن دندان های ردیف بالا و پایین یا مال اوکلوژن (malocclusion)

3. جلو بودن فک بالا (اوربایت – Over Bite)

4. جلو بودن فک پایین (آندربایت – Under Bite)

5. کراس بایت (Cross Bite)​​​​​​​

انواع ارتودنسی فلزی

در ساختار بریس های فلزی معمول از همان براکت های فلزی استاندارد استفاده شده است. بریس های فلزی معمول در عمل، رایج ترین نوع بریس هستند و در طی سال های طولانی حالت بسیار زیباتر، براق تر و راحت تری پیدا کرده اند. با استفاده از بریس های فلزی شما این انتخاب را نیز خواهید داشت که از کش های رنگی برای آن استفاده کنید و به این ترتیب، ارتودنسی زیبا، رنگارنگ و منحصر به فرد خودتان را داشته باشید.​​​​​​​

بریس های دارای کش های رنگی

شما می توانید طرح مورد نظر خودتان را با استفاده از کش های حلقه ای رنگی بر روی ارتودنسی فلزی استفاده کنید و با این طرح های جذابی که به دلخواه خودتان انتخاب می کنید، با روحیه بالاتری در ترکیب تیم ورزشی خود یا در یک مهمانی یا مناسبت خاص شرکت کنید. ضمن آنکه شما می توانید در هر جلسه ای که به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنید، رنگ این کش ها را هم عوض کنید.​​​​​​​

بریس های خود تنظیم (دیمون – Damon)​​​​​​​

بریس های خود تنظیم یا سلف لیگیت از جنس همان بریس های ساخته شده اند. اما این بریس ها نیازی به استفاده از کش های لاستیکی ندارند، بنابراین تعداد مراجعات شما به متخصص ارتودنسی در طول دوره درمان هم کمتر خواهد بود و علاوه بر آن نیروی اصطکاک کمتری هم بر روی دندان هایتان وارد می شود. بریس های دیمون همراه با انواع مختلف براکت ها شامل براکت های فلزی، سرامیکی یا شفاف عرضه می شوند.

اندازه این بریس ها هم مشابه با بریس های فلزی است، اما به جای کش های لاستیکی از یک گیره مخصوص در آنها استفاده شده است که به سیم های فلزی کمک می کند تا دندان ها را به جای درست خود هدایت کنند.

همچنین این گیره مقدار فشاری که بر روی دندان ها وارد می شود را کاهش می دهد. بریس های خود تنظیم به مراجعات کمتری به متخصص ارتودنسی نیاز دارند چر که کش های لاستیکی که باید مرتباً عوض شوند در حالی که در ساختار این نوع بریس هاکش های لاستیکی وجود ندارد.

​مراقبت از بریس های فلزی

در صورتی که شما از ارتودنسی فلزی استفاده می کنید باید در مورد غذاهایی که می خورید کمی بیشتر مراقب باشید. در واقع تغذیه صحیح، بخشی از برنامه مراقبت از بریس های شما می باشد. سعی کنید از خوردن گوشت، سبزیجات خام و هر نوع غذایی که جویدن آن سخت است، خودداری کنید.

همچنین از خوردن خوراکی های جویدنی مثل نان شیرینی، کارامل و شیره و نیز غذاهای ترد مثل چیپس و ذرت بو داده و آب نبات های سخت و آجیل اجتناب کنید. از گاز زدن به سیب، هویج و سایر میوه ها نیز خودداری کنید.

ممکن است شما سوزش و جراحت های مختصری را در دهان و دندان های خود احساس کنید که با شستشوی دهانتان با کمی آب نمک ولرم می توانید آن را تسکین بدهید. همچنین می توانید کمی موم (واکس) روی بریس ها بگذارید تا تحریک و حساسیت دندان ها کمتر شود. سعی کنید کمی نرم کننده لب (بالم) هم روی لب هایتان بمالید تا از خشک شدن آنها جلوگیری کند. دندانپزشک شما در صورت نیاز یک داروی مسکن نیز برایتان تجویز خواهد کرد.

کشیدن نخ دندان، باید جزئی از برنامه هر روزه شما برای مراقبت از بریس هایتان باشد. این کار ممکن است در اوایل کمی برای شما سخت باشد، اما اگر کمی حوصله به خرج بدهید و برای انجام دادن صحیح این کار کم وقت بگذارید، کم کم برایتان ساده خواهد شد.

برای مسواک زدن دندان هایتان از یک مسواک مخصوص برای ارتودنسی فلزی مانند مسواک پروکسی (Proxy) استفاده کنید. این مسواک می تواند ذرات غذای باقیمانده در بین بریس و دندان ها را تمیز کند.

دقت کنید که اطراف براکت های فلزی را باید خیلی خوب مسواک بزنید. همچنین باید بلافاصله بعد از صرف هر وعده غذایی، حتماً دندان هایتان را مسواک بزنید. سعی کنید شب ها قبل از خواب که وقت بیشتری برای مسواک زدن دارید، دندان هایتان را با دقت و به طور کامل تمیز کنید​​​​​​​

طول دوره درمان ارتودنسی

زمان بندی در درمان ارتودنسی نقش مهمی دارد. مدت زمان درمان به نکات زیر بستگی دارد:

  • شدت مشکلات دهان و دندان
  • مقدار فضای موجود در دهان برای جابجایی دندان ها
  • مقدار فاصله ای که دندان ها باید جا به جا شوند
  • سلامت کلی دندان ها، لثه ها و استخوان های حمایت کننده از دندان ها
  • میزان پایبندی فرد به رعایت دستورات و توصیه های دندانپزشک خود

​​​​​​به طور میانگین می توان گفت از وقتی که بریس ها در دهان شما گذاشته می شود، باید به مدت یک تا سه سال در جای خود باقی بمانند. بعد از برداشتن آنها هم باید به مدت شش ماه به طور منظم از ریتینر استفاده کنید. البته طول مدتی که باید از ریتینر استفاده شود در افراد مختلف با هم فرق دارد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *