طراحی لبخند

طراحی لبخند

طراحی لبخند دیجیتال DSD ،digital smile Design (طراحی لبخند با کامپیوتر) استفاده از فناوری های دیجیتال جهت درمان و اصلاح طرح لبخند است. با پیشرفت دندانپزشکی و استفاده از روش های جدید جهت زیبایی دندان امکان ایجاد لبخند زیبا و جذاب برای افراد مهیا شده است. زیبایی دندان و طراحی لبخند استفاده از روشهای زیبایی دندان نظیر ارتودنسی و روکش کردن دندان و… توسط دندانپزشک زیبایی است. وجود هارمونی و هماهنگی اجزاء صورت در اصلاح طرح لبخند و داشتن لبخند زیبا لازم است.

اصلاح طرح لبخند توسط دندانپزشک زیبایی با مجموعه ای از درمانهای زیبایی صورت می گیرد. در این بین استفاده از فناوری دیجیتال می تواند دقت، کیفیت درمان اصلاح طرح لبخند را افزایش دهد. از ابزارهای خاص در زمینه طراحی لبخند دیجیتال می توان به انواع نرم افزارها و استفاده از فناوری های دیجیتال دیگر نظیر کد کم، لیزر دندان و … اشاره کرد. داشتن لبخند زیبا با اصلاح طرح لبخند اعتماد به نفس شخص را افزایش می دهد.

در اجزای صورت، زیبایی دندان و لبخند نقشی اساسی دارد. وجود هماهنگی بین این دو از اصول زیبایی است. دندان های مرتب، طول دندانهای بلندتر، زیبایی لثه، سفیدی و براقیت دندان، وجود تناسب بین لب ها و دندان ها همگی نشانه ی زیبایی دندان و لبخند ایده ال است. استفاده از فناوری های طراحی لبخند دیجیتال می تواند باعث افزایش دقت و زیبایی لبخند بدست آمده شود.

طراحی لبخند دیجیتال با روش های مختلف

جهت طراحی لبخند دیجیتال می توان از انواع تجهیزات دیجیتال نظیر لیزر دندان، کد کم و نرم افزارهای موجود در زمینه دندانپزشکی استفاده کرد. فناوری کد کم می توان در طراحی لبخند دیجیتال بسیار مناسب باشد. در کد کم طراحی و ساخت ریستوریشن های دندانی و تصاویر سه بعدی درون دهانی گرفته می شود. با لیزر دندان در طراحی لبخند دیجیتال شما می توانید با کترین صدمه به بافت لثه و دندان اقدام به اصلاح طرح لبخند خود نمایید. تصاویر دیجیتال و رادیوگرافی می تواند در تشخیص و درمان نقص های مختلف دندانی بسیار مناسب به کار گرفته شوند.

با روش های زیر می توان به اصلاح طرح لبخند اقدام نمود:

  • سفید کردن دندان و بلیچینگ
  • لمینت یا لامینیت
  • ارتودنسی
  • روکش های فول سرامیک
  • روکش های زیرکونیا
  • جراحی های زیبایی لثه
  • ایمپلنت دندان
  • و…

ایجاد نسبت طلایی بین دندان ها از اصول درمان های زیبایی دندان و طراحی لبخند دیجیتال است. تغییرات هر چند جزیی در دندان ها می تواند باعث بهبود این تناسب شود. جهت ایجاد یک لبخند زیبا مواردی مطرح است که یکی از این موارد موازی بودن خطی که از لبه دندان های قدامی بالا با لبه پایین است. هنگام لبخند زدن بایستی خط لب بالا از محل اتصال لثه به دندانها عبور کند تا زمانی که فرد لبخند می زند مقدار زیادی از لثه های فرد نمایان نشود. از دیگر مواردی که در اصلاح طرح لبخند مد نظر قرار می گیرد این است که دندان های فک بالا بایستی ۱ تا ۱,۵ میلی متر پایین تر از دندانهای فک پایین باشد.

امروزه داشتن لبخند زیبا با تکنولوژی های مدرن در سریع ترین و با کیفیت ترین روش های طراحی لبخند فراهم شده است. جهت درمان موفق نیاز به رجوع به دندانپزشک زیبایی مطمئن و دارای تخصص بالا است. دندانپزشک زیبایی با شناخت اصول اصلاح طرح لبخند و تسلط بر علم زیبایی شناسی اقدام به درمان بیمار کرده و لبخند زیبا را برای بیمار به ارمغان می آورد. روش های طراحی لبخند برای اشخاص مختلف متفاوت است زیرا اصولا افراد از لحاظ پوست، نوع دندان ها، رنگ و چهره تفاوت های فراوانی دارند. لبخند زیبا لبخندی است که دلنشین بوده و تناسب ظاهری فرد را نیز فراهم نماید.​​​​​​​

مزیت های طراحی لبخند :

درخشندگی و سفیدی دندان ها منجر به جوان نشان داده شدن چهره فرد می شود و دندان تیره و رنگ پریده چهره فرد را مسن تر نشان می دهد. در استفاده از مواد آمالگام و کامپوزیتی، جهت پر کردن دندان بهتر است از مواد سفید استفاده کرد. سفید کردن دندان در دندانپزشکی به روش بلیچینگ صورت می گیرد. در بلیچینگ از مواد شیمیایی جهت سفید کردن استفاده می شود.

افتادگی دندان و نقص در تعداد دندان ها نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار بر زیبایی است. کمبود دندان ها را می توان در مواردی با استفاده از ایمپلنت جبران کرد و در موارد بی دندانی کامل با استفاده از پروتز کامل یا پروتز کامل متکی بر ایمپلنت جبران کرد. برای داشتن لبخند زیبا بافت لثه، نمای دندان و عرض دندانها، فواصل بین دندانی و رنگ دندانها و… مورد درمان قرار می گیرند.

کجی ناهماهنگی بین دندانها در طراحی لبخند درمان می کنند. فاصله بین دندان ها را می شود با ارتودنسی جبران کرد. ارتودنسی با استفاده از براکت و سیم بندی این هدف را میسر می کند. با این وجود برای بهبود این مسئله و از بین بردن این نقص می توان از روش های جایگزین نیز مانند پرکردن با مواد کمکی و … استفاده کرد.

دندانهای کج، شکسته و لب پر شده و نامسطح را می توان برای بهبود ظاهر دندان و زیبایی اصلاح کرد که در اصلاح طرح لبخند مورد توجه قرار می گیرد. با ارتودنسی و جراحی دهان، فک و صورت می توان صورت پیر را جوان ساخت.

اندازه و طول دندان ها از اصول بنیادی زیبایی شناسی است. بطور کلی هر چه دندان ها بیشتر در معرض دید باشد چهره زیبا تر نشان داده می شود. طول دو دندان بالایی باید بیشتر از دندان های دیگر باشد و باید نسبت های طلایی بین دندانها برای این مهم برقرار شود. کوتاه شدن طول دندان باعث کاهش زیبایی شود. هر چه این طول بیشتر باشد چهره جوان تر است. استفاده از روکش هم می تواند بسیاری از مشکلات زیبایی نظیر رنگ و نسبتهای بین دندانی را رفع کند که این امور در اصلاح طرح لبخند و طراحی لبخند مورد توجه قرار می یگرند

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *