ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

بریس اینویزیلاین (Brace Envisaging) روش ارتودنسی جدید و تقریباً نامرئی برای صاف و مرتب کردن دندان ها است که در آن از پلاک های شفاف، متحرک و راحت استفاده می شود. مجموعه پلاک های ارتودنسی نامرئی با بهره گیری از نرم افزارهای تخصصی رایانه ای و به طور سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود. این پلاک های شفاف هر دو تا سه ماه یک بار عوض می شود و دندان ها به تدریج به سمت موقعیت صحیح حرکت داده می شود. پلاک را می توان به راحتی از دهان خارج کرد تا مسواک زدن و غذا خوردن راحت تر شود.

به خاطر داشته باشید که مرتب کردن دندان ها سلامتی آنها را نیز ارتقاء می دهد. زمانی که دندان ها به خوبی روی هم قرار بگیرد، اختلال های بایت اصلاح و دندان ها ردیف و مرتب شود، فاصله بین آنها و در نتیجه ناحیه های گیر غذایی و جمع شدن پلاک روی دندان کاهش می یابد که به نوبه خود کاهش احتمال پوسیدگی دندان را به دنبال دارد. بنابراین به جرات می توان گفت که ارتودنسی نامرئی سرمایه گذاری ارزشمندی برای حفظ و بهبود سلامت دهان و دندان محسوب می شود.

ارتودنسی نامرئی روشی فوق العاده برای داشتن دندان هایی مرتب و زیبا است که بدون نیاز به سیم کشی دندان ها لبخندی رویایی را بر روی لبهایتان می نشاند. دکترادیب در جلسه مشاوره رایگان بررسی می کنند که آیا ارتودنسی نامرئی روش مناسبی برای مرتب کردن دندان ها به شمار می رود یا خیر. بریس اینویزیلاین غالباً روش مورد علاقه بزرگسالان برای ارتودنسی دندان ها است که به دلایل درگیری های شغلی و اجتماعی تمایلی ندارند دندان هایشان ماه ها تحت درمان ارتودنسی ثابت و مشخص باشد. ارتودنسی نامرئی از تکنولوژی پیشرفته ای بهره می گیرد و لبخندی زیبا را غالباً در مدت زمانی بسیار کوتاه تر به ارمغان می آورد​​​​​​​

ارتودنسی نامرئی برای چه افرادی مناسب است؟​​​​​​​

سودمندی استفاده از ارتودنسی نامرئی دندان در حال حاضر برای بزرگسالان و نوجوانانی تایید شده است که تمام دندان های دائمی شان درآمده است. تعهد بیمار به درمان و پیروی از دستورات دندانپزشک درباره مدت زمان استفاده از پلاک ها، رعایت پرهیزهای غذایی و مراجعه منظم به دندانپزشک از شروط لازم موفقیت درمان به شمار می رود. برای مثال دندانپزشک به بیمار توصیه می کند که هنگام در دهان داشتن پلاک فقط آب بیاشامد تا از لک شدن پلاستیک جلوگیری شود. اگر بیمار به توصیه های متخصص گوش ندهد، موفقیت درمان به خطر می افتد.

ارتودنسی نامرئی چه مشکلاتی را درمان می کند؟

به هم فشردگی و شلوغی بیش از حد دندان ها :

در این حالت در فک فضای کافی وجود ندارد تا تمام دندان ها به راحتی و بدون همپوشانی و کج شدن در محل مناسب خود قرار بگیرند. میزان همپوشانی قابل اصلاح به روش ارتودنسی نامرئی یک تا پنج میلی متر است.

فاصله زیاد بین دندان ها :

گاهی به دلیل رشد غیرطبیعی فک یا حرکت کردن دندان ها در اثر دندان غائب فاصله بین دندانی بسیار زیاد است. فاصله قابل اصلاح به روش ارتودنسی نامرئی یک تا پنج میلی متر است.

اوربایت/ اورجت (Over Bite/Over Jet) :

در این حالت دندان های بالا جلوتر از دندان های پایین قرار می گیرد.

کراس بایت (Cross Bite):

هم محور نبودن فک بالا با پایین باعث می شود که یک یا چند دندان فک بالا، واقع در جلو و یا کنار دهان، پشت دندان های پایین قرار بگیرد.

پس از اتمام دوره ارتودنسی معمول، ممکن است دندان ها تاحدی به حالت اولیه برگردند.

​​​​​​​بریس اینویزیلاین گاهی روش مناسبی برای اصلاح ناهنجاری های ساده بایت (مال اکلوژن – Malocclusion) محسوب می شود.​​​​​​​

ساز و کار عملکرد ارتودنسی نامرئی

استفاده از یک مجموعه پلاک متحرک برای تنظیم بایت روش جدیدی نیست. روش اینویزلاین مبتنی بر اصلی است که نخستین بار در دهه ۱۹۴۰ مطرح شد و در دهه ۱۹۷۰ بازبینی گردید و بر اساس آن لازم بود تا برای تعیین مناسب ترین محل دندان ها قالب هایی از دندان ها گرفته شود. روش اینویزیلاین از گونه های قدیمی تر ساده تر است و فقط به یک نوبت قالب گیری و عکس برداری نیاز دارد که در جلسه مشاوره اولیه انجام می شود.

با استفاده از این قالب ها مدل رایانه ای سه بعدی تهیه می شود که نشان می دهد چگونه باید دندان ها را مرحله به مرحله حرکت داد. مجموعه پلاک های سفارشی بر اساس این مدل طراحی می شود تا حرکت تدریجی و موثر بر دندان ها اعمال شود. پلاک های اینویزیلاین با استفاده از فرایندهای CAD/CAM طراحی و ساخت رایانه ای در لابراتوار دندانپزشکی تهیه و سپس برای دندانپزشک ارسال می شود.

دندانپزشک پلاک ها را به مرور در گروه های یک یا دو عددی در جلسه های ویزیت هر چهار تا شش هفته یک بار در اختیار بیمار قرار می دهد تا درمان را کاملاً تحت مدیریت داشته باشد. بیمار باید از هر پلاک به مدت دو هفته دقیقاً مطابق دستور دندانپزشک استفاده کند، در این مدت دندان ها به اندازه ۰٫۲۵ تا ۰٫۳۳ میلی متر جابجا می شود.

اگرچه پلاک متحرک است و می توان آن را هنگام غذا خوردن، نوشیدن بعضی آشامیدنی ها و مسواک زدن و نخ کشیدن از دهان خارج کرد، اما بیمار موظف است حداقل ۲۰۰ ساعت در روز پلاک را در دهان داشته باشد تا دندان ها مرتب شود. در درمان ارتودنسی نامرئی معمولاً از ۲۰ تا ۳۰ پلاک برای دندان های بالا و پایین استفاده می شود. ارتودنسی نامرئی اکثر بزرگسالان کمتر از یک سال طول می کشد. البته زمان درمان به مشکل خاص دندان ها بستگی دارد.

مزایای پلاک های متحرک ارتودنسی نامرئی​​​​​​​

جذاب ترین ویژگی ارتودنسی نامرئی برای اکثر بیماران این است که پلاک ها عملاً نامرئی هستند و اطرافیان عموماً متوجه تحت درمان بودن نمی شوند. اما نامرئی بودن تنها مزیت اینویزیلاین نیست و نقاط قوت زیر نیز در مورد این روش محبوب صدق می کند:

1. پلاک های ارتودنسی نامرئی متحرک هستند و می توان آنها را هنگام غذا خوردن درآورد.

2. تمیز کردن پلاک ها راحت است و چون می توان آنها را از دهان درآورد، مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ها نیز راحت تر می شود.

3. پلاک های اینویزیلاین به دلیل بدون سیم بودن راحت هستند و چون فلز یا براکت ندارند، باعث سایش و زخم شدن دهان نمی شوند.

4. ارتودنسی نامرئی زندگی روزمره را مختل نمی کند، چون پلاک را به سادگی می توان در مناسبت های مهمی مانند جشن عروسی، عکسبرداری خانوادگی و جلسات شغلی مهم درآورد.

5. ارتودنسی نامرئی اکثر مشکلات مربطو به نامرتبی دندان ها را با موفقیت درمان می کند.

مقایسه ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی فلزی

ارتودنسی نامرئی برای اصلاح بعضی از مشکلات پیچیده بایت یا نامرتبی های دندان مناسب نیست. ارتودنسی فلزی (براکت و سیم فلزی قدیمی) برای درمان اختلال های پیچیده توصیه می شود. اگرچه ارتودنسی فلزی به اندازه اینویزیلاین زیبا نیست، اما بریس های فلزی امروزی کوچکتر، نامشخص تر و کارآمدتر هستند. این بریس های (Brace) براکت و سیمی جدیدتر اختلال ها را سریع تر از بریس های قدیمی درمان می کنند. فقط متخصص ارتودنسی می تواند بهترین روش درمان را تعیین کند و روش های جایگزین مناسب را توصیه کند.

اگر ارتودنسی نامرئی مناسب نباشد، ارتودنسی فلزی برای اصلاح مشکلات زیر کارآمد خواهد بود:

  • به هم فشردگی یا فاصله دار بودن دندان ها در حالتی که فاصله یا همپوشانی دندان ها بیش از ۵ میلی لیتر باشد.
  • انحراف فک و اختلال های اسکلتی
  • ناهمخوانی ها و اختلاف های مربوط به ارتباط فک ها یا روی هم قرار گرفتن دندان ها (چگونگی روی هم قرار گرفتن مفاصل فکی بالا و پایین و عضله های فک)
  • چرخش شدید دندان ها
  • اپن بایت در جلو و عقب دهان
  • کج بودن شدید دندان ها
  • چند دندان غائب در فک بالا یا پایین​​​​​​​

هزینه ارتودنسی نامرئی

شکی نیست که هزینه ارتودنسی یکی از عامل های تاثیرگذار بر تصمیم گیری درباره شروع درمان و محل انجام آن است. هزینه ارتودنسی نامرئی به حق الزحمه متخصص، شدت مشکل و طرح درمان بستگی دارد. حق مشاوره در کیلینیک دندانپزشگی دکتر ادیب رایگان بوده و از مزیت های دیگر کیلینیک منعطف بودن شرایط پرداخت ، جهت رفاه حال مراجعه کنندگان محترم می باشد .

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *