جراحی لثه و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

جراحی لثه چیست

طبق گفته انجمن دندانپزشکان آمریکا ، نزدیک به 47.2 درصد از آمریکایی های که بالای 30 سال سن دارند. به نوعی بیماری پریو دنتال (که بیشتر بنام بیماری لثه شناخته شده است) دچار هستند. جراحی لثه معمولا به هدف بهبود اثرات بیماری پریو دنتال یا اصلاح وضعیت لثه که شامل ساختارهای اطراف دندان است، انجام می شود. این نوع از جراحی ها جزء معدود روش هایی است که می تواند به مشکلات بیماری های لثه قابل برگشت کمک کند به همین منظور پیشنهاد می کنیم که مطالب زیر را مطالعه کرده تا اطلاعاتی درباره نحوه انجام و چگونگی پروسه درمانی آن کسب کنید.

جراحی لثه چیست ؟

در واقع جراحی لثه پروسه ای است که بخشهایی از لثه را از درون یا اطراف دندان به منظور التیام بیماری های لثه خارج کرده که اینکار باعث بلند شدن طول دندان نیز می شود چون قسمتی از لثه که اطراف دندان را گرفته خارج شده است.

اصولا عمل جراحی توسط دندانپزشکانی که آموزش های پریودنتال را دیده باشند قابل انجام است. اما بهتر است توسط یک متخصص لثه یا پریودنتیست (periodontist) انجام شود.

  • طبق تعریف آکادمی پریودنتولوژی آمریکا ( AAp ) : یک پریودنتیست کسی است که به عنوان یک دندانپزشک آموزش های لازم تخصصی دانشگاهی را در زمینه شرایط و درمان بیماری های لثه دیده باشد.
  • Gingive plasty چیست؟ نوعی از جراحی لثه است که ملایم تر از Gingivectomy است و فقط شامل برداشتن جزئی و فرم دادن سطوح لثه می باشد. این در حالی است که در Gingivectomy بخش کاملی از یک لثه را برمی دارند.

جراحی لثه چگونه انجام می شود؟

از جمله ابزارهای به کار برده شده برای برش دادن در طی انجام عمل جراحی ، چاقوی جراحی ( Scalpel ) می باشد. اما در بعضی از مواقع از لیزر با فرکانس پایین هم استفاده می شود.

ابتدا ناحیه جراحی، بی حس می شود تا احساس دردی حین پروسه جراحی وجود نداشته باشد. پس بافت مورد نظر که دچار بیماری شده است، برش داده و خارج می کنند مابقی بافت لثه که سالم است به کمک بخیه به داخل و اطراف دندان بخیه زده شود. در نهایت ، با کمک محلول های مخصوص شستشو ناحیه جراحی شستشو داده می شود. بعد از آنکه عمل جراحی انجام شد، یک پانسمان مخصوص جراحی ( pack ) بر روی لثه و دندان های ناحیه جراحی و مجاور آن کشیده می شود که این پانسمان حدودا تا یک هفته در محل جراحی شده باقی می ماند.

معمولا به بیمار توصیه می شود در این مدت با دهانشویه های anti bacterial دهان را شستشو دهد که به فرآیند بهبودی محل جراحی بسیار کمک می کند.

چه مراقبت هایی را باید بعد از جراحی انجام داد؟

بیشتر بیمارانی که عمل جراحی لثه انجام داده اند معمولا در مدت زمانی کمتر از یک ماه می توانند بصورت عادی مراقبت های بهداشتی دهان خود را انجام دهند. در این مدت بررسی های منظم از محل جراحی توسط متخصص لثه انجام می شود که فرآیند بهبود زخم جراحی با موفقیت در حال پیشروی می باشد.

همچنین معمولا پزشکی که عمل جراحی را انجام داده است بخواهد ابتدا هر سه ماه یکبار و بعدها حداقل دو بار در سال شما را ویزیت کند تا یکسری پیشگیری های بهداشتی را از طریق جرمگیری و پاکسازی محل و اطراف جراحی انجام دهد.

این مقاله با هدف ارتقاء درک و دانش عمومی بهداشت دهان و دندان تنظیم شده است و هرگز نمی تواند اطلاعات آن را با چکاب و نظر یک متخصص لثه مقایسه کرد. همواره پیشنهاد می شود که در خصوص تصمیم گیری در مورد هر نوع وضعیت درمانی به مشاوره حضوری دندانپزشک اقدام نمایید.

بخیه در جراحی دندان:

در یک سری از جراحی ها با توجه به وسعت جراحی، پزشک ممکن است اقدام به زدن بخیه در ناحیه جراحی کند. باید سعی شود ناحیه بخیه زده شده تمیز نگه داشته شود. و از تجمع مواد غذایی بر روی نخ بخیه جلوگیری به عمل آید، زیرا باعث بالا رفتن ریسک عفونت می شود. بهتر ست سعی شود از روز دوم جراحی با مسواک نرم به آرامی روی بخیه ها و ناحیه جراحی تمیز شود. حتما پزشک در مورد جذبی و غیر جذبی بودن بخیه ها به شما توضیحات لازم را خواهد داد.

  • در صورت داشتن هر یک از نشانه های التهاب و خونریزی و درد بیش از سه روز حتما به کلینیک دندانپزشکی دکتر ادیب مراجعه فرمایید.

مراقبت های مورد نیاز بعد از جراحی دندان:

در زیر به مراقبت های بعد از جراحی های دهان و دندان مانند، کشیدن دندان و جراحی های ایمپلنت اشاره شده است. نیاز است جهت بهبود سریع تر، رعایت شود:

  • گازی که روی زخم شما قرارداده می شود، را تا یک ساعت محکم فشاردهید و از تعویض آن و صحبت کردن خودداری کنید.
  • وجود خونریزی دو الی سه روز بعد از جراحی طبیعی است. لطفا از بیرون ریختن آب دهان (تف کردن) خودداری کرده و حدالامکان آب دهان خود را قورت دهید.
  • روز اول بعد از جراحی ناحیه زخم را مسواک نزنید. مسواک را از روز بعد شروع کنید تا مانع از تجمع مواد غذایی و عفونت شود.
  • تا دو روز اول بعد از جراحی سعی کنید از نوشیدنی های خنک استفاده کنید. و از خوردن غذاهای سفت و داغ خودداری کنید.
  • وجود تورم و کبودی در جراحی های وسیع امری طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد. در این موارد تزریق آمپول ضد التهاب ضروری است. و انتظار می رود، بعد از سه روز به تدریج ورم و کبودی بهبود پیدا کند.
  • داروهایی که برای شما تجویز می شود، فقط برای از بین بردن درد نیست. بلکه در برطرف کردن التهاب و جلوگیری از کبودیهای احتمالی پس از جراحی نیز موثر است. لطفا داروها را طبق ساعت تجویز شده، تا انتها مصرف کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *